Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v minulých dnech v rámci třetího čtení schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů. Návrh zákona reaguje na několik sporných oblastí, které se objevují v praxi a v současné době nejsou nijak upraveny a současně zavádí nová pravidla týkající se výkonu advokacie a otázek souvisejících.Návrh zákona se věnuje několika problematickým oblastem, mezi něž lze řadit např. zpřesnění úpravy podmínky vysokoškolského vzdělání pro zápis do seznamu advokátních koncipientů, kde návrh stanovuje výslovný požadavek, aby jinak získané právnické vzdělání svým obsahem a rozsahem odpovídalo vzdělání získanému studiem v magisterském studijním programu v oboru práva na vysoké škole, umožnění výkonu vědecké, pedagogické, literární, publicistické nebo umělecké činnosti v pracovním poměru, zavedení možnosti výkonu advokacie prostřednictvím zahraniční společnosti rovněž pro „tuzemské“ advokáty, otázku přechodu práv a povinností ze závazkových vztahů vzniklých na základě smlouvy o poskytování právní pomoci v případě, že se samostatný advokát stane zaměstnaným advokátem, změnu v hromadném pojištění advokátů, samostatnou úpravu zahraniční společnosti či vyškrtnutí advokátního koncipienta ze seznamu advokátních koncipientů v návaznosti na složení advokátní zkoušky.
Dále se návrh zákona věnuje také výslovnému stanovení povinnosti advokátních koncipientů zúčastnit se vzdělávacích akcí stanovených stavovským předpisem, detailnější úpravě otázky vypovězení smlouvy o poskytování právní pomoci.
V neposlední řadě návrh zákona také zavádí povinné nošení taláru advokáty s cílem odlišit v rámci soudního jednání právní odborníky – soudce, státní zástupce a advokáty od veřejnosti.
Dále by se návrhem zákona měl zabývat Senát.