Senát Parlamentu ČR v minulých dnech schválil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 121/2008 Sb., o vyšších soudních úřednících a vyšších úřednících státního zastupitelství a o změně souvisejících zákonů, ve znění zákona č. 7/2009 Sb. Návrh zákona se mění především oblast organizačně administrativní a přenos stávající působnosti Exekutorské komory České republiky ve prospěch Ministerstva spravedlnosti.Důvodem předložení návrhu zákona je, dle předkladatele, snaha odstranit současné problémy spojené s Exekutorskou komorou, zejména pak neuvedení do provozu veřejného seznamu exekucí a neodpovídající výkon kárné pravomoci.
Návrh zákona především mění systém výběrových řízení a jmenování soudních exekutorů do funkce a odvolávání z funkce. Nově tedy bude tato oblast spadat do výlučné kompetence ministra spravedlnosti. Další zásadní změna spadá do oblasti kárného řízení kárně odpovědných osob, které nadále nebude prováděno před kárnou komisí Komory, ale podle exekučního řádu a přiměřeně podle zákona č. 7/2002 Sb., o řízení ve věcech soudců a státních zástupců, ve znění pozdějších předpisů, před kárným senátem Nejvyššího správního soudu.
Současně se návrhem personálně posiluje dohled nad činností soudních exekutorů tím, že kromě Ministerstva spravedlnosti budou k výkonu státního dohledu oprávněni též předsedové okresních soudů.
Nově je zakotveno právo Ministerstva spravedlnosti zrušit nezákonné akty Komory s výjimkou stavovských předpisů. Proti rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti může Komora podat rozklad, popřípadě proti rozhodnutí ministra o rozkladu žalobu dle soudního řádu správního.
V neposlední řádě návrh zavádí skutkové podstaty správních deliktů Komory, na jejichž základě bude možné protiprávní jednání Komory postihnout pokutou v rozmezí 10 000,- až 5 000 000,- podle toho, o jakých čin se jedná s tím, že I. rozhodovací instancí je Ministerstvo spravedlnosti.
Nový je i institut nucené správy Komory, o němž bude rozhodovat ministr spravedlnosti ve správním řízení s tím, že je připuštěna možnost podání žaloby proti takovému rozhodnutí u soudu, možnost podání rozkladu je vyloučena. Uvalení nucené správy znamená, že na Ministerstvo spravedlnosti přejde nejen věcné rozhodování, ale i jednání jménem Komory v rozsahu uvedeném v rozhodnutí.
Dále by měl návrh zákona posoudit prezident republiky.