Ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uspořádaly v rámci českého předsednictví 3. – 5. června 2009 valné shromáždění sítě pro implementaci a prosazování práva životního prostředí IMPEL.Na třetím valném shromáždění byla schválena závěrečná zpráva projektu Rezoluce o řešení konfliktů v životním prostředí prostřednictvím dialogu, který má přispět ke zlepšení komunikace mezi veřejností a úřady, které povolují a kontrolují činnost průmyslových zařízení z hlediska uplatňování práva životního prostředí.
Také byla představena zpráva z projektu, který se zabýval přeshraniční přepravou elektroodpadu. Cílem projektu bylo zjistit slabé články řetězce sběru elektroodpadů v Evropě, kde dochází k jeho únikům a prodejům do rozvojových zemí, vytipovat možné strategie pro předcházení a zamezení této činnosti a ověřit nástroje, které mohou využívat kontrolní orgány.
Delegáti schválili novou komunikační strategii, která má zajistit větší zviditelnění sítě IMPEL v rámci Evropy. Budou zřízeny nové webové stránky v angličtině. Cílovými skupinami pro výměnu informací mají být především organizace životního prostředí v členských státech IMPELu, Evropský parlament, Evropská komise a Rada EU a také organizace zabývající se životním prostředím, které nejsou součástí sítě IMPEL.
IMPEL byl založen v roce 1992 jako neformální organizace, ve které si mohou její zástupci vzájemně poskytovat nejrůznější informace, diskutovat o problematických otázkách a také nabízet praktické rady. Tímto způsobem se její členové dozvědí o metodách „nejlepší praxe“ pro inspekce, monitorování a prosazování práva v Evropské unii. Členy IMPELu jsou zástupci agentur a inspektorátů životního prostředí všech států EU a Norska a kandidátských zemí. V roce 2008 se stal IMPEL mezinárodním neziskovým sdružením.