Vláda ČR v minulých dnech na svých internetových stránkách prezentovala své stanovisko
k podání skupiny senátorů k Ústavnímu soudu ČR, kterým žádají zrušení vybraných částí jednacích řádů Parlamentu ČR jako protiústavních v souvislosti s novelizací spojenou s Lisabonskou smlouvou. Postoj vlády si vyžádal Ústavní soud pro účely řízení.Vláda ve svém vyjádření uvádí, že považuje návrh skupiny senátorů za neopodstatněný a současně podtrhuje, že jednou z namítaných částí právní úpravy není Ústavní soud příslušný se v tomto řízení zabývat.
V první části návrhu na zahájení řízení senátoři navrhují, aby Ústavní soud zrušil ustanovení, jež předepisuje minimální počet senátorů nebo poslanců, kteří jsou oprávněni podat své komoře návrh, aby se zabývala porušením principu subsidiarity, a iniciovala proto žalobu k Soudnímu dvoru EU. Toto ustanovení vláda, dle svého vyjádření, nepovažuje za nedemokratické, jak namítají senátoři.
Pro druhou část podání vláda v souladu s ustálenou judikaturou Ústavního soudu zdůrazňuje, že domáhat se určité právní úpravy u Ústavního soudu, jenž má roli pouze tzv. „negativního zákonodárce“, je v tomto řízení nepřípustné. Dle vlády tedy Ústavní soud nemá právo ani možnost o této části návrhu rozhodnout.
Současně navrhovatelé žádají, aby Ústavní soud podmínil dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy přijetím právní úpravy, kterou také nastínili. V této souvislosti vláda upozorňuje, že naznačené řízení není řízením, v jehož rámci by o žádaném kroku mohl soud rozhodnout.
Úplné znění vyjádření vlády k podání ústavní stížnosti lze nalézt na internetových stránkách vlády.