Evropská komise předložila dne 14. 10. 2009 návrh nařízení o dědictví, jenž je v oblasti civilního práva na komunitární úrovni zatím nejkomplexnějším vyjednávaným předpisem. Jeho schválení by mělo přinést výrazné sjednocení právních pravidel v dědickém řízení probíhajícím ve více členských státech Evropské unie.V současné době existují podstatné rozdíly mezi systémy mezinárodního práva soukromého a hmotného práva dědického v jednotlivých členských státech, což do značné míry ztěžuje postavení dědiců při vypořádání pozůstalosti nacházející se na území více členských států. Je tak nutné podstupovat mnohdy velice zdlouhavá a finančně náročná řízení, která mohou nakonec vyústit ve vydání rozhodnutí, jež není uznáno na území členského státu, kde se nachází část pozůstalosti.
Mezi hlavní oblasti, které budou v novém předpisu upraveny, patří například pravidla pro určení rozhodného práva pro vypořádání pozůstalosti, pravidla pro určení soudní příslušnosti, pravidla pro uznávání a výkon rozhodnutí vydaných v jednom členském státě na území jiného členského státu a v neposlední řadě dojde rovněž k zavedení institutu tzv. evropského dědického osvědčení.
Současné švédské předsednictví se chystá zahájit projednávání předpisu již příští měsíc. Vzhledem k rozdílným právním tradicím v jednotlivých členských státech se dá ovšem očekávat, že se jednání budou vést ještě během několika následujících předsednictví.
Ministerstvo spravedlnosti již během českého předsednictví vyvíjelo úsilí, aby mohlo zahájit projednávání návrhu nového nařízení, neboť se jednalo o jeho prioritu v oblasti civilní justice. Představení návrhu se očekávalo na Radě pro justici a vnitro začátkem dubna, Evropská komise však termín několikrát odložila.