Prezident republiky Václav Klaus využil dne 27. 10. své pravomoci dané čl. 50 Ústavy ČR a vrátil Poslanecké sněmovně zákon, kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí), ve znění pozdějších předpisů. Podle prezidenta jde novela proti zájmům většiny občanů a v důsledku nepřispěje ani k zamýšlenému zvýšení kvality ochrany životního prostředí.
Jedná se již o osmou změnu během osmi let platnosti tohoto zákona. Jádro novely tkví především v novém znění § 23 odst.10. Z něho plyne, že pokud vyjmenované zájmové subjekty podají ve stanovených lhůtách své vyjádření, mohou se domáhat zrušení navazujícího správního rozhodnutí o povolovacím řízení staveb, které obsahuje výsledky procesu posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Tato změna představuje podle Klause nepřijatelný průlom do dosavadní koncepce soudnictví, neboť umožňuje, aby mohlo být žalováno samotné rozhodnutí, nikoli pouze nezákonnost procesu EIA, jak je tomu dosud.
Sporná je dále podle prezidenta úprava doby platnosti již vydaných stanovisek EIA, kde dochází k prodloužení ze dvou na pět let. To podle něj povede k průtahům ještě delším, než jsou při povolování staveb dnes (například u připravované dostavby JE Temelín).
Ministr životního prostředí Ladislav Miko považuje krok prezidenta Klause za velice nešťastný. Novela byla podle něj nutnou reakcí na řízení, které vede Evropská komise proti České republice již od roku 2006 kvůli nesouladu stávajícího zákona o EIA s evropskou legislativou a prezidentovo vetu vystavuje republiku vážnému riziku prohry sporu s Evropskou komisí a velmi citelným finančním sankcím.