Ministerstvo spravedlnosti se prostřednictvím pracovní skupiny vedené ministryní spravedlnosti začalo zabývat určováním výše výživného. V minulých dnech se uskutečnilo první setkání této pracovní skupiny a jednání se zúčastnili zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, předseda Soudcovské unie, ředitelka nadace Naše dítě, děkanka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, soudkyně Eva Nová a další.
„Od této pracovní skupiny očekávám, že nalezne řešení, jak sjednotit a upravit určování výživného tak, aby pomohlo těm, kdo jsou ochotni se dohodnout. Také aby přispělo ke zjednodušení dohod a nabídlo soudům i dalším institucím kvalitní materiál, který se stane významným pomocníkem při rozhodování. I po nabytí účinnosti nového trestního zákoníku, který zpřísňuje tresty neplatičům výživného, je třeba hledat další nástroj zlepšující platební morálku,“ uvedla ministryně Daniela Kovářová. „Chtěla bych, aby justice i veřejnost měla k dispozici jasný nástroj umožňující jednoduchý výpočet výživného.“
V rámci prvního setkání se účastníci shodli, že při řešení otázky určování výše výživného je možné čerpat ze zkušeností zahraničních sousedů, především na Slovensku, v Rakousku a Německu. Dalším využitelným nástrojem by mohlo být zavedení speciálních odvolacích senátů u krajských soudů, umožnění dovolání u výše výživného pro děti nebo valorizace výživného v závislosti na věku dítěte a inflaci. V neposlední byla projednávána také možnost zavedení pomocného soudcovského materiálu v podobě doporučující tabulky. Ministerstvo spravedlnosti na tomto materiálu ihned začne pracovat.
„Chci dát soudcům ale i advokátům do ruky moudrý nástroj v podobě dobře připravených tabulek. Chci, aby vznikl rozumný pomocný soudcovský materiál, který zohlední především zájmy dítěte. Velice mě těší, že se k této otázce staví ministerstvo práce a sociálních věcí tak vstřícně a má velký zájem podílet se na přípravě tohoto materiálu,“ uzavřela ministryně spravedlnosti.