Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v minulých dnech v prvním čtení projednala poslanců Cyrila Svobody, Michaely Šojdrové, Jiřího Carbola, Ludvíka Hovorky, Jana Kasala a Jana Grůzy na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných hrách, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony a výsledek jednání je přikázání návrhu výborům. Hlavním cílem návrhu zákona je řešení současné nevyhovující situace v oblasti hazardu, kdy je tato oblast jedním ze základních zdrojů kriminality a tzv. šedé ekonomiky.
Návrh zákona spadá především do oblasti regulace hazardu obcí na jejím území, které by mělo být dosaženo zákonnou úpravou videoloterních terminálů. Díky této úpravě by tedy mělo být možno kontrolovat dodržování jednotných zákonem daných pravidel provozování centrálního loterního systému s interaktivními videoloterními terminály s tím, že jejich povolení by mělo náležet obci.
Další regulovanou oblastí je jednotné povolování zpoplatnění pro výherní hrací přístroje a videoloterní terminály v obcích. V této souvislosti předkladatelé předpokládají správní poplatek ve výši 30 000 Kč za přístroj na 1 rok. Navíc má obec oprávnění vypsat ještě místní poplatek ve výši 10 000 až 40 000 Kč za přístroj na 1 rok.
Dílčí úpravy se dále týkají také odvodů části výtěžku z některých loterií a jiných her Státnímu fondu kultury. Návrh v této oblasti počítá s navýšením podílu výtěžku na veřejně prospěšné účely, a to ve výši 20% a současně by tyto prostředky měly být jedním ze zdrojů Státního fondu kultury.
V neposlední řadě navrhovaná právní úprava přináší zákaz sázení přes internet a sázení prostřednictvím mobilních telefonů. Cílem tohoto opatření je, dle předkladatelů, vytvářet překážky již tak velmi dostupnému hazardu s ohledem na patologické hráčství a další průvodní jevy. Dále je předpokládán také zákaz reklamy na hazard, a to se stejným cílem.
Dále by se tedy návrhem měli poslanci zabývat ve druhém a posléze také ve třetím čtení.