Poslanecká sněmovna v minulých dnech v prvním čtení projednala návrh novely trestního zákona. Cílem návrhu je změna v oblasti trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Poslanci se rozhodli návrh zákona postoupit k projednání výborům.
Dle současné právní úpravy obsažené v trestním zákoně je trestný ten, kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku. Toto jednání je tedy v současné době postihováno jen za předpokladu, že se jedná o jednání úmyslné.
Tento stav však, dle předkladatelů, neodpovídá míře společenské nebezpečnosti takového jednání, a proto navrhují, aby bylo v této souvislosti postihováno i toto jednání, pokud bylo způsobeno nedbalostním činem.
Současně předkladatelé navrhují zakotvení trestnosti jednání, kdy tato činnost spočívá v tom, že pachatel sice vozidlo řídí, aniž by byla vyloučena jeho způsobilost, ale činí tak bezprostředně po požití návykové látky, kdy ke snížení, resp. vyloučení jeho způsobilosti ještě nedošlo, ale dojde k němu zanedlouho po požití látky, tj. již během řízení vozidla.
Druhou oblastí, které se zákon věnuje, je skutková podstata řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Tohoto úmyslného trestného činu se dopustí ten, kdo řídí motorové vozidlo, ačkoliv není držitelem příslušného řidičského oprávnění podle zvláštního zákona, kterým je zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů.
Vzhledem k tomu, že v současnosti platný trestní zákon tuto skutkovou podstatu nepřevzal, je, dle předkladatelů, společensky významné tento stav napravit a tuto skutkovou podstatu vrátit zpět do platné právní úpravy. Cílem v této oblasti je tedy zachování v platnosti dosavadní úpravu trestněprávního postihu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění.