Senátoři v minulých dnech schválili návrh zákona, kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o cestovních dokladech), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů. Návrh zákona se dotýká především dvou oblastí, a to převedení dílčí úpravy ze zákona o cestovních dokladech do trestního řádu a zavedení zásady „jeden člověk-jeden pas“.
V první řadě návrh zákona přesouvá institut zákazu vycestování do zahraničí, podporovaný odnětím nebo nevydáním cestovního dokladu z důvodu trestního stíhání obviněného nebo zajištění výkonu trestu odnětí svobody, ze zákona o cestovních dokladech do trestního řádu a celou koncepci celkově přepracovává.
Schválený návrh systémově vkládá jádro výše uvedené úpravy do trestního řádu. V rámci trestního řádu návrh stanoví případy pro možné uložení zákazu vycestování do zahraničí. Jedná se tak o možné opatření připojené k některému z opatření sloužících k nahrazení vazby obviněného, zákaz může být uložen samostatně, jestliže je obviněný stíhán pro trestný čin úmyslný se sazbou přes dva roky odnětí svobody, nebo nedbalostní se sazbou přes tři roky, a je to nezbytné pro dosažení účelu trestního řízení a může být uložen odsouzenému k trestu odnětí svobody.
Návrh tedy přináší změnu v ochraně práv osoby, které byl zákaz vycestování uložen. Ve vazebních věcech může žádat o zrušení zákazu každé tři měsíce, proti dalším případům zákazu je přípustná stížnost.
Druhou oblastí, které se schválený návrh dotýká je pak zavedení zásady „jedna osoba – jeden pas“. Dle této zásady by mělo být nutné, aby každá osoba disponovala při vycestování do zahraničí cestovním pasem, a to včetně dětí mladších deseti let.