Dnem 1. 7. nabývá účinnosti novela nařízení vlády, kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatku z prodlení podle občanského zákoníku. Návrh novely nařízení vlády má změnit výpočet úroku z prodlení takovým způsobem, aby nedocházelo každého půl roku ke změně roční úrokové sazby. Smyslem nové úpravy je celý systém zjednodušit a zajistit, aby byl předvídatelný a aby byl úrok z prodlení snadno vypočitatelný.
Při prodlení, které vzniklo do 1. 7. 2010, se zákonná výše úroku z prodlení mění každý půl rok v závislosti na změně repo sazby. Pro výpočet takového úroku z prodlení se použije repo sazba zvýšená o sedm procentních bodů, která je platná v první den příslušného kalendářního pololetí. Při prodlení, které vzniklo od 1. 7. 2010 se použije pouze jedna sazba po celou dobu prodlení, a to repo sazba platná k poslednímu dni předcházejícího kalendářního pololetí, ve kterém k prodlení došlo, zvýšená o sedm procentních bodů.
Dosavadní systém často v praxi činil potíže. Novela by měla vše zjednodušit. Může se zdát, že nová úprava je méně spravedlivá, avšak je otázkou, zda sledování vývoje repo sazby má mít vliv na samotnou výši úroku z prodlení. Jednodušší úprava je častokrát lepší i z důvodu jednoduššího uplatnění zákonného práva. Dlouhou dobu nebylo jasné, jak úrok z prodlení vyčíslit do petitu žaloby. To, že praxe složitý výpočet úroku z prodlení nepotřebuje, dokazuje i celá řada obchodních smluv, kde je výše úroku z prodlení stanoven zpravidla jednoduchým mechanismem (např. 0,05% za každý den z prodlení). V obchodních vztazích je totiž výše úroku z prodlení dispozitivní.
Nová úprava se použije jen tehdy, pokud k prodlení došlo v době účinnosti zákona, tedy po 1. 7. 2010.