Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila v prvním čtení dne 24. 9. na své 5. schůzi senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Smyslem novely je zajistit financování Fondu kinematografie a Státního fondu kultury. Přijetí zákona č. 304/2007 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s dokončením přechodu zemského analogového vysílání na zemské digitální televizní vysílání a který nabyl účinnosti 1. 1. 2008, byla prodloužena existence reklamy na České televizi, a to na čistě vázaný účel – podporu a rozvoj digitalizace. Toto prodloužení by mělo skončit v listopadu 2011. Vázaný účel těchto prostředků také částečně subvencoval státní fond kinematografie. Vzhledem k tomu, že novela zákona o Státním fondu pro podporu kinematografie neexistuje a není zatím ani v přípravě, byl by tento fond po listopadu 2011 zcela bez prostředků. Novela proto navrhuje prodloužit existenci reklamy a vázat její výnosy na tyto dva účely. Navrhuje se dělení prostředků v poměru 40 % do Státního fondu pro podporu kinematografie, 40 % do Státního fondu kultury a 20 % na digitalizaci archivů České televize.
Při projednávání návrhu v Senátu byla přidána část novelizující zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. V současnosti jsou vymáhány televizní a rozhlasové poplatky od majitelů zařízení, která již dávno neslouží k přijímání televizního nebo rozhlasového vysílání, neboť zákon tvrdí, že poplatky je třeba odvádět i ze zařízení, která v minulosti sloužila k tomuto účelu bez ohledu na to, zda je to aktuálně technicky možné. Z toho důvodu se navrhuje, aby poplatkům nepodléhaly rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou užívány výlučně pro jiné účely než pro individuálně volitelnou reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání.
Návrh nyní projednají poslanci ve výborech a poté opět v plénu.