Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila v prvním čtení dne 2. 2. na své 13. schůzi vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů. Návrhem se vypouští zákaz prodeje zemědělských pozemků v soukromém vlastnictví a objektů vedlejšího bydlení zahraničním osobám.
Cílem předloženého návrhu je zrušit ustanovení § 17 devizového zákona, které obsahuje omezující pravidla pro nabývání tuzemských nemovitostí, a provést drobné legislativně technické opravy nepřesností, které vznikly novelizacemi zákonem č. 227/2009 Sb. a zákonem č. 285/2009 Sb. Nezbytnost legislativní úpravy je dána skutečností, že dne 1. 5. 2009 České republice uplynula lhůta stanovená pro zachování přechodného období u nabývání objektů vedlejšího bydlení a dne 1. 5. 2011 uplyne lhůta stanovená pro nabývání zemědělské půdy a lesů. Předložená změna je tak do velké míry pouze formálním ukotvením právní skutečnosti vplývající z přístupové smlouvy ČR k EU.
Vláda předpokládá, že odstranění omezení při nabývání tuzemských nemovitostí nebude mít v praxi žádný významný dopad na vývoj trhu s nemovitostmi, neboť podle nyní platné právní úpravy již mohou zahraniční osoby nabývat tuzemské nemovitosti na základě povolení k trvalému pobytu nebo prostřednictvím cizinci vlastněné tuzemské právnické osoby, neboť fyzická osoba s trvalým pobytem či právnická osoba se sídlem v ČR má status tuzemce. Pro nákup domu nebo zemědělských pozemků v soukromém vlastnictví tedy např. stačí, aby si cizinec založil či si jednoduše koupil již předem založenou společnost s ručením omezeným nebo aby si několik cizinců založilo družstvo.
Platnou regulaci je dnes možné obcházet různými jinými způsoby, jako je např. smlouva o dlouhodobém pronájmu nemovitosti s možností její pozdější změny na smlouvu kupní bez jakýchkoliv dalších finančních doplatků, zřízením věcného břemene zajišťujícím cizinci doživotní užívání tuzemské nemovitosti, příp. nákupem nemovitosti na jméno českých občanů nebo cizinců s trvalým pobytem v ČR, kteří mají status tuzemců. I proto podle vlády nepředstavuje projednávaná novela velkou změnu.
Návrhem se budou nyní zabývat Rozpočtový výbor, Výbor pro evropské záležitosti a Zemědělský výbor Poslanecké směnovny.