Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 14. schůzi v prvním čtení projednala novelu zákona o rodině. Nová právní úprava se věnuje problematice podmínek pro nařizování střídavé, potažmo společné péče o dítě a současně reaguje také na nález Ústavního soudu v oblasti lhůty pro popření otcovství. Poslanci se rozhodli návrh zákona přikázat výborům.
Nová právní úprava přináší v první řadě změnu v oblasti střídavé péče, kdy zakotvuje povinnost soudu nařídit střídavou péči vždy, když shledá, že rodiče mají zájem na tom, aby jim dítě bylo svěřeno do péče a výchovu dítěte jsou schopni zajistit. Nadále však platí zásada, že nařízená střídavá výchova musí být vždy v zájmu dítěte.
U společné výchovy se nově navrhuje, aby soud schválil dohodu rodičů o společné výchově, existuje-li mezi rodiči dohoda o podmínkách výkonu společné výchovy a je–li tento druh výchovy v zájmu dítěte.
Druhou změnou, kterou návrh zákona přináší je zohlednění nálezu pléna Ústavního soudu, kterým bylo zrušeno ustanovení zákona o rodině věnované lhůtě pro popření otcovství. Ústavní soud ve svém rozhodnutí konstatoval, že současná zákonem stanovená půl roční lhůta pro popření otcovství je zcela nedostatečná a je tak v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Návrh tedy předpokládá zavedení nové lhůty, a to v délce šesti měsíců ode dne, kdy manželu vzniknou důvodné pochybnosti o tom, že je otcem dítěte. Nejpozději však lze popřít otcovství do tří let od narození dítěte. Dále návrh zpřesňuje podmínky jednání státního zastupitelství v této oblasti.
Dále by měli návrh zákona posoudit poslanci ve druhém čtení.