Senát Parlamentu ČR schválil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů. Návrh zákona především rozšiřuje předmět tzv. adhezního řízení v rámci řízení trestního. Mělo by tak dojít k posílení postavení a práv poškozeného v rámci trestního řízení.
Oproti současné právní úpravě se tzv. adhezní řízení rozšiřuje z možnosti trestního soudu rozhodnout o náhradě majetkové škody také na možnost rozhodnutí o náhradě nemajetkové újmy a dále rozhodnutí o vydání bezdůvodného obohacení, pokud byly tyto újmy způsobeny trestným činem.
Ačkoli výše vymezené právní instituty spadají do oblasti občanského práva a jsou tedy upraveny v rámci občanského zákoníku, jedná se o významný institut i v rámci trestního řízení v souvislosti s právy poškozeného. Zařazením této oblasti také do rozhodovací praxe soudů by mělo dojít k rozšíření možnosti poškozeného domáhat se svých práv a také snížení časové i finanční zátěže spojené s uplatněním práv pro poškozené.
Dle předkladatele klíčové měřítko, podle kterého trestní soud přistoupí na návrh poškozeného k adheznímu řízení o náhradě škody či nemajetkové újmy nebo vydání bezdůvodného obohacení, anebo naopak poškozeného odkáže na řízení ve věcech občanskoprávních závisí na několika faktorech. Konkrétně tak soud rozhodne na základě výsledků dokazování, zda je či není získán podklad i pro rozhodnutí v rámci adhezního řízení a současně zda je či není potřeba provádět další dokazování, jež by podstatně protáhlo celé trestní řízení.
Adhezní řízení se však podle zákona uplatní vždy, jestliže výše škody nebo rozsah bezdůvodného obohacení je součástí popisu trestného skutku ve výroku o vině.
Návrh by tedy měl přinést posílení práv poškozeného.