Vláda ČR v minulých dnech rozhodla na podnět ministra vnitra Ivana Langera o podání Nejvyššímu správnímu soudu návrhu na rozpuštění Dělnické strany.
„Jakkoliv se jednalo o složité rozhodování, jsem vnitřně přesvědčen, že to bylo správné rozhodnutí. Je třeba si uvědomit, že základem demokratického státu je svobodná soutěž politických stran. Vedle toho také platí, že demokracie musí mít sílu bránit se těm, kteří pod rouškou svobodné soutěže politických stran a hnutí vystupují s myšlenkami, které nejsou v souladu s právním pořádkem a ústavou garantovanými právy a svobodami občanů, a kteří porušují platné zákony. Věřím, že tento návrh u Nejvyššího správního soudu uspěje, a že tímto nejen vláda, ale také Nejvyšší správní soud jasně vyšle do české společnosti signál, že jednání instituce zvané Dělnická strana nejsou a nebudou v ČR tolerovány,“ sdělil po dnešním zasedání vlády ministr vnitra Ivan Langer.
Vláda ČR je přesvědčena, že v případě Dělnické strany dochází k naplnění dikce zákona o sdružování v politických stranách a hnutích, který mimo jiné jasně hovoří, že činnost nemohou vyvíjet strany a hnutí, které porušují ústavu a zákony nebo jejichž cílem je odstranění demokratických základů státu, které nemají demokratické stanovy nebo nemají demokraticky ustanovené orgány, které směřují k uchopení a držení moci zamezujícímu druhým stranám a hnutím ucházet se ústavními prostředky o moc nebo které směřují k potlačení rovnoprávnosti občanů či jejichž program nebo činnost ohrožují mravnost, veřejný pořádek nebo práva a svobodu občanů.
Premiér Mirek Topolánek potvrdil, že vláda se dlouhodobě zabývá jak problematikou extremismu, tak problematikou řešení příčin nejrůznějších problémů, které jsou pro extremismus živnou půdou a proto je součástí usnesení vlády nový bod: „Ti, co na boji proti extremismu spolupracují resortně, vytvoří nadresortní orgán řízený ministerstvem vnitra. Ten do 28. února 2009 vytvoří základní materiál a předloží jej vládě. Materiál bude definovat nejen problémy levicového a pravicového extremismu, ale také příčiny a případné legislativní a exekutivní návrhy, aby vláda mohla případně okamžitě reagovat,“ dodal premiér Mirek Topolánek.