České vlády by mohly být do budoucna vázány limitem na překročení vládního dluhu. Počítá s tím tzv. finanční ústava, kterou dne 10. 10. schválil kabinet premiéra Petra Nečase. Strop pro maximální výši veřejného dluhu by tak byl stanoven zákonem.
Finanční ústava nastaví dlouhodobě, tedy pro tuto i všechny následující vlády pevná pravidla, která omezí nadměrné výdaje a neúměrné zadlužování ČR. V případě, že se bude vykazovaná úroveň dluhu blížit stanovené hranici, zákon určí opatření, které bude muset kabinet vykonat. K prvním opatřením by podle návrhu musela vláda přistoupit, pokud by státní dluh překročil 40 % hrubého domácího produktu. Pokud bude překročena hranice dluhu 50 % HDP, musí vláda žádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.
Sledování a vyhodnocování plnění fiskálních cílů vlády by měla na starost nově vzniklá nezávislá instituce – Národní rozpočtová rada, s jejímž zřízením norma počítá. Rada by měla pět členů volených Poslaneckou sněmovnou. Národní rozpočtová rada by měla mít na starosti také kontrolu transparentnosti při nakládání s veřejnými prostředky, ale mohla by se například také vyjadřovat k případným dopadům některých zákonů na státní rozpočet. Výdaje na její fungování ročně nepřekročí 50 mil. korun.
Přísnější rozpočtová pravidla by platila i pro místní správy a samosprávy. Zákon by jim ukládal hospodařit tak, aby celková výše jejich dluhu nepřekročila 60 procent průměru jeho celkových příjmů za poslední čtyři roky.
Finanční ústava, jejíž text vypracovalo ministerstvo financí, by mohla začít platit v roce 2014.