Senát Parlamentu ČR schválil ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou dne 11. 12. na své 2. schůzi vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů. Novela reaguje na nedostatky zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, přijatého v červnu tohoto roku. Vládní novela je zejména reakcí na legislativní proces, který proběhl v Parlamentu při projednávání vládního návrhu zákona o Policii České republiky a vládního návrhu změnového zákona. Těmito zákony, publikovanými pod č. 273/2008 Sb. a č. 274/2008 Sb. a účinnými od 1. 1. 2009, došlo k vypuštění oprávnění obecní policie měřit rychlost vozidel a ke svěření vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky útvarům Policie České republiky.
Obě změny jsou podle předkladatele nekoncepční, navíc byly provedeny bez předchozích konzultací se zřizovateli obecních policií – obcemi, Svazem měst a obcí České republiky a s dalšími subjekty. V případě vyšetřování trestných činů příslušníků Policie České republiky útvary Policie České republiky došlo k obnovení nežádoucího a kritizovaného stavu, který v rámci právního řádu České republiky existoval do doby účinnosti novely trestního řádu provedenou zákonem č. 265/2001 Sb. (tj. do 1. 1. 2002), která tuto činnost svěřila státním zástupcům. Nápravu negativního stavu požaduje i Senát Parlamentu.
Stav platný podle schváleného (byť dosud neúčinného) zákona o policii ČR, který odebírá městským strážníkům pravomoc měřit rychlost vozidel, má ovšem i své zastánce. Jejich argumentem je obava, že města toto právo využívají za účelem vlastního obohacení a nikoli tam, kde je třeba vysokou rychlost skutečně omezovat.
Třetí změnou v projednávané novele souvisí s výpisy z registru řidičů v rámci CzechPOINTŮ (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál). Jejím cílem je větší komfort pro řidiče, kteří chtějí nahlédnout do záznamu svého bodového ohodnocení. To budou moci udělat na určených místech projektu CzechPOINT, tj. u notářů, na krajských úřadech, matričních úřadech, obecních úřadech, úřadech městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřadech městských částí hlavního města Prahy, jejichž seznam stanoví prováděcí právní předpis, zastupitelských úřadech stanovených prováděcím právním předpisem, u držitelů poštovní licence a u Hospodářské komory České republiky.
Účinnost schválené novely je od 1. 1. 2009. Nyní se k ní vyjádří prezident.