Ministerstvo životního prostředí v minulých dnech na svých internetových stránkách publikovalo zprávu, ve které uvádí, že návrh státní energetické koncepce nebyl posouzen z hlediska vlivů na životní prostředí, a nesplňuje tak požadavky platného zákona. Je také v rozporu s evropskými závazky – vládou schváleným klimaticko-energetickým balíčkem EU. Současně návrh, dle ministerstva, odporuje závěrům Nezávislé energetické komise. Podle ní se má Česká republika soustředit především na úspory energie a energetickou efektivnost. Návrh SEK je proto nutné zásadně přepracovat.
„Klíčovým slovem nové státní energetické koncepce by měly být úspory. Právě úspory jsou totiž v energetice tou nejefektivnější investicí a Česká republika v nich má obrovský potenciál, ušetřit můžeme až čtyřicet procent spotřeby. Případná těžba uhlí v severních Čechách, nový důl v Beskydech a stavba jaderných elektráren, s nimiž MPO přichází, by konzervovala naši energetiku v osmdesátých letech minulého století, namísto toho, abychom se vydali do století jedenadvacátého. Cestou jsou úspory, modernizace a decentralizace a diverzifikace zdrojů,“ shrnuje výhrady ministr životního prostředí Martin Bursík.
Hlavní výhrady ministerstva k návrhu Státní energetické koncepce spadají především do oblasti opomíjení obrovského potenciálu úspor v České republice rozvoje jaderných elektráren či rozšíření těžby hnědého uhlí za územními limity v severních Čechách či otevírku nového dolu v Beskydech.
Současně ministerstvo podtrhuje, že návrh neprošel veřejným strategickým posouzením vlivu na životní prostředí, i když to vyžaduje platná legislativa a také nereflektuje výsledky práce Nezávislé energetické komise a nezohledňuje schválený klimaticko-energetický balíček EU.