Jednou ze změn, které má přinést novela zákona č. 183/2006 Sb., stavebního zákona, a doplňujících předpisů, je zvýšení poplatků ve stavebním řízení. Návrh se podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) snaží zohlednit nárůsty cen a snížit znevýhodnění individuálních stavebníků před developerskou výstavbou.
Stavební řízení se od roku 1992 výrazně změnilo, větší důraz je kladen na ekologické aspekty staveb, energetickou náročnost, krajinotvorbu apod. Po vstupu do EU musí stavební řízení také splňovat další evropská kritéria. Poplatkový systém zavedený v roce 1992 se však za celou dobu nezměnil. Dosavadní výše poplatků neodpovídá zejména u velkých staveb podle MMR realitě. Nově se navrhují odstupňované sazby podle celkových nákladů od 1.000,- Kč u malých staveb až po 20 tisíc korun u rozsáhlých staveb.
Výši nových poplatků specifikuje ministerstvo na příkladech: Před dvaceti lety pořídil stavebník rodinný domek dle ČSÚ za 395 tisíc korun a stavebník zaplatil poplatek 300 Kč. Ten tedy představoval 0,8 promile výdajů na výstavbu. Aktuálně odhaduje MMR ceny za rodinný domek minimálně na úrovni 3,95 milionu korun. Stavebník, který by zaplatil poplatek 5000 korun, by platil cca 1,25 promile. U bytových domů byl poplatek 1000 korun a náklady na stavbu domu s 25 jednotkami dosahovaly 7,4 milionu korun. Poplatek tak představoval 0,14 promile nákladů. Po novele by se tento podíl při poplatku 20 tisíc korun zvýšil více než dvojnásobně na 0,36 promile celkových nákladů (srovnatelný bytový dům s 25 byty lze dnes postavit za 55 milionů).