Dolní komora Parlamentu ČR na své 41. schůzi v prvním čtení projednala návrh zákona, kterým se mění zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, který upravuje výši pojistného na všeobecné zdravotní pojištění, způsob jeho placení, penále, kontrolu, vedení evidence plátců pojistného a zřízení zvláštního účtu všeobecného zdravotního pojištění. Cílem návrhu je znovuzavedení principu solidarity v rámci placení pojistného, tedy odstranění tzv. stropů na pojistném.
Základním předpokladem vzniku zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění byl princip solidarity, který znamená, že všichni pojištěnci dostanou od zdravotní pojišťovny uhrazeny všechny jim poskytnuté zdravotní výkony hrazené ze zdravotního pojištění bez ohledu na výši zaplaceného pojistného, tedy bez ohledu na míru jejich solidarity. Výše uvedený princip však byl, dle předkladatelů, zmírněn a následně odstraněn několika novelizacemi zákona, přičemž byl tedy stanoven tzv. strop na pojistném pro osoby s vysokými příjmy.
Na základě výše uvedeného tedy předkladatelé předložili projednanou novelu, jejímž cílem je narovnání zmiňované hlavní zásady, na které je zákon postaven, a to principu solidarity, zrušením maximálního vyměřovacího základu pro všechny skupiny pojištěnců, tedy i pro osoby samostatně výdělečně činné.
Dále by měl být návrh zákona posouzen výbory a následně také poslanci ve druhém a posléze i třetím čtení.