Ústavní soud zamítl návrh Nejvyššího správního soudu („NSS“) na zrušení přechodných ustanovení k zákonu č. 183/ 2009 Sb., kterým byl mimo jiné změněn zákon č. 120/2011 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád). NSS považoval postup, podle kterého má prošetřovat již rozpracované kárné návrhy od samého počátku, v rozporu s efektivitou řízení i právem na spravedlivý proces.
NSS upozorňoval také na možné zneužití zkrácené legislativní procedury v Poslanecké sněmovně, protože příslušný zákon přijala hned v prvním čtení a na údajnou nepřípustnou zpětnou platnost tohoto zákona.
Ústavní soud proti tomu argumentoval, že právě pouze vysoce kvalifikovaný senát Nejvyššího správního soudu zajistí spravedlivé i nezávislé posouzení všech případů exekutorů bez ohledu na to, v jakém stádiu mu byly postoupeny. Pro NSS to znamená, že musí projednat od počátku všechna neskončená kárná řízení, která v roce 2009 převzal od kárné komise Exekutorské komory ČR. V současné době bylo pozastaveno 66 věcí.
Nejvyšší správní soud řeší také kárné žaloby na soudce a státní zástupce. „Pokud je stejná právní úprava kárného procesu vhodná pro soudce a státní zástupce, nemůže být nevhodná pro exekutory,“ uvádí se v nálezu Ústavního soudu.