Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR odmítla dne 6. 12. na své 32. schůzi pozměňovací návrhy Senátu k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, ve znění pozdějších předpisů. Cílem zákona je zajistit účinnější státní dohled nad činností znalců, tlumočníků a znaleckých ústavů.
Soudní znalci svými znaleckými posudky výrazně ovlivňují, jak soud v dané při rozhodne. Doposud však podle ministerstva spravedlnosti nebyli za své posudky dostatečně odpovědní a mohli svého postavení využívat. Nově se proto zavádí postih znalců, tlumočníků a znaleckých ústavů za porušení povinností vyplývajících ze zákona, a to ve formě pokuty za správní delikt, popřípadě vyškrtnutím ze seznamu. Správní delikty jsou rozděleny na závažné a méně závažné a jsou za ně stanoveny sankce v podobě pokuty (do 50 000 Kč za méně závažné přestupky a do 100 000 Kč za závažné přestupky znalců a tlumočníků, do 100 000 Kč za méně závažné správní delikty a do 200 000 Kč za závažné správní delikty znaleckých ústavů).
Dále se rozšiřují podmínky pro jmenování znalcem nebo tlumočníkem a upravuje se možnost pozastavení práva vykonávat činnost znalce nebo tlumočníka a zánik tohoto práva. Novela dále zavádí podmínku mlčenlivosti i po skončení znalecké a tlumočnické činnosti a stanoví podmínky pro pozastavení práva vykonávat činnost znalce nebo tlumočníka a pro zánik práva vykonávat znaleckou a tlumočnickou činnost.
Senátoři navrhovali mj. stanovit znalcům povinnost, aby do tří měsíců po ukončení období podali na Ministerstvo spravedlnosti seznam všech posudků, přičemž tento seznam se stává seznamem veřejným. Poslanci však setrvali na své původní verzi.
Zákon byl předán k podpisu prezidentovi. Účinnost je nastavena od 1. 1. 2012.