Ústavní soud opět kritizoval praxi soudního ustanovování opatrovníků, kteří jsou v řízení nečinní. Za měsíc květen jde již o třetí případ, kdy Ústavní soud zrušil rozhodnutí obecných soudů pro chybný postup při určení opatrovníka.IV. senát ústavního soudu dal zapravdu muži, který podal ústavní stížnost proti rozhodnutí, jímž mu Okresní soud v České Lípě určil opatrovníka. Úřednice soudu, která byla opatrovnictvím stěžovatele pověřena, nehájila podle Ústavního soudu žádným způsobem práva stěžovatele v řízení. Okresní soud v České Lípě využil uvedenou proceduru poté, co se několikrát neúspěšně pokusil muži doručit předvolání k soudnímu řízení. Na adrese trvalého bydliště se muž nezdržoval, a neoznámil ani změnu adresy na cizinecké policii, což mu jako cizímu státnímu příslušníku ukládá zákon.
Ústavní soud nejprve zkoumal, zda vůbec byly dány podmínky pro určení opatrovníka. Dospěl k závěru, že Okresní soud v České Lípě vyvinul přiměřené úsilí k tomu, aby místo pobytu stěžovatele zjistil, a protože ve své snaze nebyl úspěšný, bylo určení opatrovníka namístě.
Naopak určení konkrétního opatrovníka shledal Ústavní soud ryze formálním. Pověřená soudní úřednice neučinila ve věci žádný úkon, jímž by chránila oprávněné zájmy nepřítomného účastníka řízení. Tím podle již ustálené judikatury Ústavního soudu došlo k porušení principu rovnosti účastníků a práva na spravedlivý proces.
„Jakkoliv si Ústavní soud uvědomuje možnou obtížnost a problematičnost řešení obdobných situací, nelze obecný soud vyvázat z ústavní povinnosti zajistit spravedlivou ochranu oprávněným zájmům účastníků řízení,“ řekla v odůvodnění nálezu soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková.
Text nálezu je k dispozici pod spisovou značkou IV. ÚS 2813/08 v databázi rozhodnutí Ústavního soudu Nalus na webové adrese http://nalus.usoud.cz.