Senát vrací návrh novely obchodního zákoníku Poslanecké sněmovně.
Dne 2. 5. 2013 Senát s pozměňovacím návrhem vrátil Poslanecké sněmovně vládní návrh novely obchodního zákoníku, který nahrazuje stávající § 369a ObchZ.
Návrh implementuje směrnici Evropského parlamentu a Rady 2011/7/EU ze dne 16. února 2011 o postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích․ Cílem návrhu je zlepšení platební morálky, jejíž deficit může zvláště v době hospodářské krize způsobit druhotnou platební neschopnost dodavatelů zboží a služeb.
Směrnice nově požaduje:
– maximální dobu splatnosti 60 dnů (základní lhůta zůstává na 30 dnech),
– zvýšení sazby úroku z prodlení (minimálně osm procentních bodů nad referenční sazbou ČNB),
– právo věřitele vymáhat po dlužníku též částku představující náklady na vymožení pohledávky v paušální výši,
– maximální ujednanou dobu trvání přejímky zboží nebo služeb 30 dnů.
Pravidla o výši úroku z prodlení a o paušální sazbě nákladů na vymáhání pohledávky budou upravena v nařízení vlády č. 142/1994 Sb.
V novém občanském zákoníku je obdobná úprava již obsažena (§ 1963 NObčZ).
Vedle uvedených změn návrh řeší též legislativní chybu způsobenou zákonem č. 355/2011 Sb. spočívající v tom, že v § 38b ObchZ chybí ustanovení, jaké údaje se v případě rozdělení u nástupnické osoby zapisují do obchodního rejstříku.
Schválený pozměňovací návrh senátora Radko Martínka stanoví, že je-li veřejný zadavatel poskytovatelem zdravotních služeb, platí, že povaha smluvního závazku vždy odůvodňuje prodloužení doby splatnosti až na 60 dnů oproti základní lhůtě 30 dnů.
Návrh bude znovu projednávat Poslanecká sněmovna.