Senát Parlamentu ČR v minulých dnech na své 8. schůzi schválil návrh zákona,
kterým se mění zákon č. 284/2009 Sb., o platebním styku, ve znění zákona č. 156/2010 Sb., a některé další zákony. Cílem návrhu zákona je provedení transpozice dvou směrnic Evropského parlamentu.
Návrh zákona zavádí do české právní úpravy principy zakotvené jednak ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 2009/44/ES ze dne 6. května 2009, kterou se mění směrnice 98/26/ES o neodvolatelnosti zúčtování v platebních systémech a v systémech vypořádání obchodů s cennými papíry a směrnice 2002/47/ES o dohodách o finančním zajištění, pokud jde o pohledávky z úvěru a jednak ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 2009/110/ES ze dne 16. září 2009 o přístupu k činnosti institucí elektronických peněz, o jejím výkonu a o obezřetnostním dohledu nad touto činností, o změně směrnic 2005/60/ES a 2006/48/ES a o zrušení směrnice 2000/46/ES.
První ze jmenovaných směrnic rozšiřuje současný systém na propojené systémy a také klade důraz na soulad okamžiku neodvolatelnosti a přijetí příkazu k zúčtování, pravidel systému a dalších, které by mohly zvyšovat nejistotu jednotlivých subjektů. Hlavním cílem této úpravy je snížení systémového rizika souvisejícího se současným trendem propojování systémů, které je motivováno snahou snížit transakční náklady na vypořádání uzavřených obchodů.
Druhá transponovaná směrnice zavádí nové regulatorní a dohledové požadavky na již existující kategorii subjektů , instituce elektronických peněz, přičemž tyto požadavky fakticky odpovídají požadavkům u platebních institucí. Vedle uvedeného záměru směrnice dále umožňuje vznik tzv. hybridních institucí elektronických peněz, které mohou kromě vydávaní elektronických peněz a poskytování platebních služeb vykonávat jiné činnosti, pokud k nim získají příslušné oprávnění a zavádí novou úpravu některých soukromoprávních vztahů mezi vydavateli elektronických peněz a jejich držiteli.
Dále by měl návrh zákona posoudit prezident republiky.