Druhá komora Parlamentu ČR v minulých dnech projednala návrh zákona o pojistném na důchodové spoření a jeho doprovodný zákon. Návrh zákona o pojistném přímo navazuje na zákon o důchodovém spoření a jeho cílem je zavedení individualizovaných plateb poplatníků a plátců tohoto pojistného tak, aby bylo možné platby připisovat jednotlivým pojištěncům. Senát se rozhodl oba zmíněné právní předpisy zamítnout.
Návrh zákona o pojistném je rozdělen do tří částí, přičemž první z nich je věnována úpravě pojistného, druhá pojednává o jeho správě a část třetí předpokládá účinnost od počátku roku 2013.
Dle návrhu zákona by poplatníkem pojistného na důchodové spoření měl být jeho účastník a plátcem pojistného na důchodové spoření pak plátce daně z příjmů fyzických osob.
Pokud jde o předmět pojistného, mělo by se dle návrhu jednat o účast na důchodovém spoření a základem pojistného na důchodové spoření by měl být součet dílčího základu pojistného ze závislé činnosti a dílčího základu pojistného ze samostatné výdělečné činnosti.
Sazba pojistného je předpokládána ve výši 5 % ze základu pojistného. Pojistným obdobím se stanovuje kalendářní rok a pojistné by mělo být příjmem účtu pro příjem plateb pojistného, převádění prostředků účastníka a převádění úhrad podle zákona o důchodovém spoření.
Co se týče správy finančních prostředků vybraných na zmíněném pojistném, předpokládá předkladatel, že by se této oblasti měly věnovat orgány finanční správy podle daňového řádu. Výnos pojistného bude převáděn na účet důchodového spoření a správce pojistného bude informovat penzijní společnosti, jaká část výnosu pojistného připadá na jednotlivé poplatníky. Poplatníci budou povinni podávat zvláštní pojistné přiznání.
Současně návrh zákona upravuje i další podmínky plateb pojistného, ale také sankční podmínky, v případě, kdy dojde k porušení zákona.
Vzhledem k tomu, že s touto úpravou senátoři neprojevili souhlas a zamítli ji, bude se návrhem opakovaně zabývat Sněmovna. Úplné znění zamítnutého návrhu zákona je možné nalézt na internetových stránkách Senátu.