Senát Parlamentu ČR v minulých dnech zamítl návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů. Jedná se o tematický souborný návrh zákona, který má za úkol změnit 16 právních úprav z oblasti daní, sociálního zabezpečení či veřejného zdravotního pojištění. Cílem návrhu je přispět ke snižování schodku státního rozpočtu tím, že na základě navrhovaných úprav dojde ke zvýšení příjmů na straně jedné a snížení výdajů na straně druhé. Senátoři však s touto právní úpravou neprojevili souhlas a zamítli ji.
Návrh zákona v první řadě zvyšuje daň z přidané hodnoty a současně zavádí tzv. solidární daň. V rámci zákona o dani z příjmu návrh zákona u fyzických osob omezuje tzv. daňový paušál do výše 800.000,- Kč u těch, kteří mohou odečíst 40% ze základu daně a 600.000,- Kč u těch, kteří mohou odečíst 30%.
Současně návrh zavádí pro období let 2013 – 2015 solidární zvýšení daně, podle kterého se zvyšuje daň o 7% z rozdílu mezi součtem dílčího základu z příjmů ze závislé činnosti a příjmů ze samostatné výdělečné činnosti pro poplatníky a 48násobkem průměrné mzdy.
V oblasti daně z přidané hodnoty přináší návrh zákona zvýšení sazby daně z přidané hodnoty pro některé zboží a služby na 15% a pro ostatní na 21%, a to pro období od počátku roku 2013 do konce roku 2015. Dílčím způsobem se pak návrh zákona dotýká také zákona o spotřebních daních či zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti.
Pokud jde o oblast sociální, předpokládá návrh tzv. procesní a věcné sjednocení dávek poskytovaných v oblasti bydlení, přičemž dle vlády spočívá podstata změn v tom, že v systému dávek státní sociální podpory se zrušuje příspěvek na bydlení, v systému dávek pomoci v hmotné nouzi se zrušuje doplatek na bydlení a namísto těchto dvou dosavadních dávek se v systému pomoci v hmotné nouzi upravuje nová dávka, kterou je příspěvek na náklady na bydlení.
V oblasti veřejného zdravotního pojištění jde o zrušení maximální hranice pojistného.
S uvedenými změnami však senátoři nesouhlasili a návrh zákona zamítli. Dále návrh zákona tedy bud posuzovat opětovně Sněmovna.