Senát Parlamentu ČR vrátil s pozměňovacími návrhy zpět do Poslanecké sněmovny dne 4. 8. na své 11. schůzi vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.
V roce 2002 byla přijata nová komplexní úpravu správního soudního řízení v ČR, soudní řád správní. Po osmi letech vznikla na Ministerstvu spravedlnosti rozsáhlá novela jako reakce na některé problémy, které se u tohoto zákona v praxi objevily. Změny se týkají řady oblastí, ze kterých vybíráme tři.
Nově se upravuje kasační stížnost, o které rozhoduje Nejvyšší správní soud. Stanovuje se, že Nejvyšší správní soud může zrušit i rozhodnutí správního orgánu, což má přispět k urychlení celého řízení, jelikož nebude znovu rozhodovat krajský správní soud. Agenda spojená s kasační stížností je také komplexně přesunuta na Nejvyšší správní soud.
Další změnu dozná i místní příslušnost správních soudů. Podle současné právní úpravy je místní příslušnost správního soudu určena sídlem orgánu, který rozhodoval ve věci ve druhém stupni a protože většina správních orgánů má odvolací stupeň v Praze, tak se na Městském soudu v Praze koncentruje až 50 % celkové agendy správního soudnictví, což vede k přetíženosti v Praze a naopak k tomu, že na krajských správních soudech mimopražských je agenda nedostatečná. Proto nová úprava počítá, že budou rozhodovat ty soudy, kde je sídlo správního orgánu prvého stupně, tedy v regionech.
Dále se stanovuje nová úprava rušení opatření obecné povahy s tříletou lhůtou, ve které je možno podat návrh na zrušení opatření obecné povahy. Tato změna má zvýšit právní jistotu a stabilitu územních plánů, které do této kategorie spadají. Senátní změny se mj. týkaly právě ochrany již schválených územních plánů, které by podle projednávané novely bylo možné napadat ještě tři roky po nabytí její účinnosti. Podle senátní verze lze opatření přezkoumávat nejdéle tři roky ode dne, kdy napadené opatření obecné povahy nabylo účinnosti.
Novela nabude účinnosti 1. 1. 2012. Nyní se k ní opět vyjádří Poslanecká sněmovna.