Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila ve třetím čtení dne 10. 6. na své 59. schůzi poslanecký návrh na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření a o doplnění zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona České národní rady č. 35/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Novela umožňuje financovat vzdělání ze stavebního spoření.Zákonem definovaný účastník stavebního spoření má právo na poskytnutí úvěru ze stavebního spoření na financování bytových potřeb. Jde o jediný účel, na který je v současnosti možné tento úvěr čerpat. Rozšířením okruhu účelů, kterým mohou být financovány vedle bytových potřeb také studijní potřeby, by došlo k zařazení financování studia do systému stavebního spoření. Stát by tak prostřednictvím stavebního spoření podpořil financování samotného studia, ale také nákladů, které s ním úzce souvisí. V současnosti se zvyšují vedle přímých nákladů na studium také nepřímé náklady, které studenty finančně zatěžují. Jedná se o nemalé prostředky vynaložené na ubytování a stravování studentů, kteří studují mimo obec, kde mají své bydliště, nezanedbatelné jsou náklady na dopravu do místa studia včetně jízdného v hromadné dopravě v místě studia. Významnou zátěž představují též náklady na zakoupení učebních pomůcek potřebných ke studiu.
Hlavním smyslem navrhované právní úpravy je pomoci těm studentům, pro které mohou být výše popsané náklady překážkou pro získání dalšího stupně vzdělání. Obdobná forma podpory financování nákladů spojených se studiem je obvyklá i v zahraničí (např. Rakousko).
Návrh byl kritizován bývalou vládou, podle níž nepomůže nejchudším studentům, kteří na stavební spoření nedosáhnou. Poslanecká sněmovna jej přesto schválila přesvědčivou většinou a předala Senátu. Zákon má nabýt účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.