Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ve třetím čtení schválila návrh zákona o mezinárodním právu soukromém. Důvodem vzniku nové právní úpravy je především vývoj na poli civilního práva obecně, ale také příprava a přijetí nové civilněprávní úpravy obsažené v návrhu občanského zákoníku, který již byl Sněmovnou ve třetím čtení přijat.
Schválená právní úprava vymezuje především pojem mezinárodního práva soukromého, kterým rozumí odvětví právního řádu, které zahrnuje právní normy, které jsou výlučně určeny pro úpravu soukromo¬právních poměrů, jež obsahují tzv. mezinárodní prvek. Do tohoto pojmu je tedy zařazeno také tzv. mezinárodní právo procesní, tj. soubor právních norem upravujících postup soudů a jiných orgánů a účastníků a poměry mezi nimi vznikající v řízení o občanskoprávních věcech, v němž je obsažen mezinárodní prvek.
Z hlediska aplikace nové právní úpravy se předpokládá, že tato bude využita jen v případě, kdy bude ve věci obsažen mezinárodní prvek. Jedná se tak o případy, kdy má některý dílčí prvek nebo prvky vztah k zahraničí, přičemž je nutno tento vztah kvalifikovat jako nikoli bezvýznamný.
Návrh zákona vychází z pojetí, které zahrnuje a pokládá za součást mezinárodního práva soukromého i mezinárodní právo procesní. Cílem právní úpravy tak je především dosažení vyváženého výběru mezi potenciálně použitelnými právními řády a tím dosažení tzv. kolizní spravedlnosti spočívající v použití toho právního řádu, který ve srovnání s ostatními má nejužší spojení s upravovanou situací. Dále by měl návrh přispět k právní jistotě účastníků právního vztahu, zejména k předvídatelnosti, jak bude o jejich věci rozhodováno, čímž by měla být uspokojena očekávání stran a ve vymezených případech respektována jejich vůle. Současně se návrh dotýká také oblasti předpisů Evropské unie, kterým dává jistou přednost a klade také důraz na zachování platnosti právních jednání a jejich účinků a tím respektovat vůli jednajících.
Nová právní úprava je součástí rekodifikačního trendu civilního práva a měla by zcela nahradit současnou právní úpravu obsaženou v zákoně o mezinárodním právu soukromém a procesním.
Dále by měl návrh zákona posoudit Senát.