Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v minulých dnech schválila ve třetím čtení návrh zákona o finančním zajištění. Cílem právní úpravy je zajistit včasnou transpozici novelizační směrnice a současně účelnější transpozici FCAD a relevantních novelizovaných ustanovení SFD.
Nová právní úprava je založena na principu úplné materiální kontinuity s úpravou dosavadní. Přijetím by tak mělo dojít pouze k nezbytným formálním úpravám a měly by být odstraněny určité interpretační problémy, které by mohly v souvislosti se vztahy finančního zajištěním vznikat.
Nová právní úprava by tak měla plnit základní cíle směrnice o finančním zajištění. Mezi tyto cíle je možné zařadit sjednocení právních požadavků pro sjednávání a vznik zajištění, na jehož základě dlužník poskytuje věřiteli vybrané majetkové hodnoty pro případ, že závazek z určitého obchodu včas a řádně nesplní nebo nastane jiná dohodnutá skutečnost, sjednocení a zjednodušení pravidel pro realizaci práva příjemce domáhat se uspokojení z finančního kolaterálu, jestliže poskytovatel zajištěnou povinnost včas a řádně nesplní, včetně odstranění administrativních omezení, která ztěžují, případně znemožňují, výkon práva na uspokojení či zabezpečení výkonu práv, resp. splnění povinností, ze smlouvy, jíž se finanční zajištění sjednává, především výkonu práva příjemce dosáhnout uspokojení z finančního kolaterálu, a to ve vztahu k předpisům upravujícím insolvenční řízení, soudní výkon rozhodnutí, exekuční řízení nebo pro případ vstupu do likvidace nebo zavedení nucené správy poskytovatele nebo příjemce.
Vedle výše uvedeného by návrh měl naplnit cíle stanovené novelizační směrnicí, ve smyslu modernizace právní úpravy finančního zajištění s ohledem na vývoj v oblasti finančních trhů.
Dále by měl návrh zákona posoudit Senát.