Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v minulých dnech v prvním čtení zamítla návrh novely zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád. Novela se věnovala problematice korupce a pokoušela se jí řešit prostřednictvím zavedení nového institutu, tzv. korunního svědka.
Zásadním cílem zamítnuté právní úpravy bylo řešit současný stav, kdy korupce představuje závažný sociální a kriminální problém, který v závažné míře ovlivňuje každodenní život celé společnosti. Řešení, které novela přinášela, bylo zavedení nového institutu, tzv. korunního svědka.
Návrh zákona vychází z předpokladu, že zájem státu na rozbití zločinných struktur, do nichž je v důsledku jejich vysoké organizovanosti a přísně vynucované konspiraci obtížné proniknout, převyšuje zájem státu na postihu jednotlivce, který se přímo nebo nepřímo na trestné činnosti podílel, a který umožnil odhalení a usvědčení spolupachatelů, často i organizátorů a řídících osob organizovaných skupin nebo jiných zločineckých organizací.
Návrh tedy předpokládá možnost dočasného přerušení trestního stíhání obviněného v případě, že se tento k činu přizná a podá informace o organizované kriminalitě, zaváže se vydat prospěch a nahradit škodu. Následně právní úprava předpokládá úplné zastavení trestního stíhání obviněného, a to v případě, že podá svědectví, které významně přispěje k objasnění organizované kriminality, vydá prospěch a nahradí škody a nedopustil od přerušení stíhání žádného úmyslného trestného činu.
Co se týče rozhodnutí o přerušení a následném zastavení trestního stíhání obviněného, mělo být toto právo svěřeno do rukou státního zástupce, a to výhradně s předcházejícím souhlasem nejvyššího státního zástupce.
S navrženou právní úpravou se však poslanci neztotožnili a proto ji již v prvním čtení zamítli.