Ministr kultury Václav Jehlička se v minulých dnech v knihovně Královského paláce v Bruselu zúčastnil slavnostního otevření projektu evropské digitální knihovny Europeana. Tento projekt je výsledkem několikaleté iniciativy Evropské komise a členských států EU koordinovat digitalizaci tzv. kulturního obsahu, tedy materiálu uchovávaného v knihovnách, muzeích, archivech, a to nejen písemností, ale i muzejních objektů či audiovizuálních děl.
Vytvoření Europeany, jakožto společného mnohojazyčného rozhraní umožňujícího on-line přístup ke kulturním materiálům celé Evropy v digitální podobě, představuje výtečnou příležitost, jak zhodnotit kulturní dědictví členských států a zprostředkovat k němu přístup široké veřejnosti. „Je to skvělá příležitost pro studenty, badatele i běžné uživatele. Tento evropský projekt nabízí možnosti, o kterých se nám nedávno ani nesnilo,“ okomentoval spuštění programu ministr Jehlička.
První prototyp Europeany, který byl právě spuštěn, by měl umožnit přístup k nejméně dvěma milionům objektů z kulturních institucí celé Evropy. Počítá se s tím, že do r. 2010 bude umožněn přístup k nejméně šesti milionům digitálních objektů. Vývoj funkčnosti Europeany je plně podřízen hledisku uživatele. Europeana má vyhledávací rychlost Googlu a v současné době zahrnuje již 145 institucí.
Jako příklad českých zdrojů vhodných k propojení s Europeanou je možné uvést digitální knihovny provozované Národní knihovnou ČR – „Manuscriptorium“, obsahující rukopisy a staré a vzácné tisky a „Kramerius“, shromažďující digitalizovaná periodika a monografie 19. století.