Dne 1. 10. se v Haagu uskutečnil slavnostní ceremoniál uvítání České republiky jako nové smluvní strany Římského statutu Mezinárodního trestního soudu (ICC). Česká republika se stala 110. smluvní stranou této významné mezinárodní smlouvy.Na slavnostním ceremoniálu předal prezident soudu Sang-Hyun Song (Korejská republika) zvláštní výtisk Římského statutu velvyslanci ČR v Nizozemí Petru Marešovi. Ceremonie se zúčastnili další představitelé soudu. Podpora Mezinárodního trestního soudu a jeho nezávislého fungování je důležitou součástí společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU.
Statut Mezinárodního trestního soudu byl přijat na diplomatické konferenci OSN v Římě dne 17. 7. 1998, vstoupil v platnost dne 1. 7. 2002 a ICC začal fungovat v Haagu od r. 2003. Soud má pravomoc stíhat nejzávažnější zločiny podle mezinárodního práva páchané jednotlivcem, tj. válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, zločin genocidy a do budoucna i zločin agrese, a to pouze tehdy, pokud je nechtějí či nemohou stíhat příslušné státy samy (princip komplementarity). Ve dnech 31. 5. – 11. 6. 2010 se v ugandské Kampale uskuteční revizní konference Římského statutu, jejímž cílem je diskutovat výsledky dosažené přijetím Římského statutu a jednat o přijetí definice zločinu agrese, o což usiluje mezinárodní společenství více jak 50 let.
Soud se v současnosti zabývá případy ze 4 afrických zemí (Súdán, DRC, Středoafrická republika, Uganda). Nad to žalobce Luis Moreno-Ocampo (Argentina) analyzuje informace o možném spáchání zločinů v Kolumbii, Gruzii, Afghánistánu, Pobřeží slonoviny, Keni a Palestině. Nejsledovanějším aktuálním rozhodnutím ICC je vydání zatýkacího rozkazu na současného prezidenta Súdánu al Bashira dne 4. 3. 2009, který je podezřelý ze spáchání zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v souvislosti s děním v Dárfúru. Africká unie opakovaně označuje dané rozhodnutí ICC za ohrožení mírového procesu řešení pro Súdán.