Vláda za účasti prezidenta republiky Václava Klause v minulých dnech schválila upravený plán zahraničních misí Armády České republiky pro letošní rok. Materiál musí ještě projít oběma komorami Parlamentu ČR.
Původní návrh sněmovna v prosinci loňského roku zamítla, neboť některým zákonodárcům vadilo především plánované zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu. Upravený materiál připomínky poslanců zohlednil a počty upravil.
Nově by tedy v Afghánistánu mělo v rámci mise ISAF působit do 480 vojáků a v misi Trvalá svoboda do 100 příslušníků speciálních sil. V českém provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar by mělo dojít k posílení na 275 osob. Na základě nizozemské žádosti bude 80 českých vojáků v první polovině letošního roku pokračovat v ochraně nizozemského PRT v provincii Uruzgán.
Na mezinárodním letišti v Kábulu se předpokládá další působení do 55 vojáků lehké chemické jednotky a specialistů různých odborností. Ve druhé polovině roku 2009 se do Afghánistánu předpokládá vyslání tří vrtulníků Mi-171Š s podpůrným týmem do 110 osob. V průběhu roku 2009 se předpokládá také nasazení dělostřeleckého vyhledávacího radiolokátoru Arthur s podpůrným týmem 40 osob k ochraně letiště v Kandaháru.
Příslušníci Armády ČR by měli i nadále působit v misi KFOR v Kosovu. Celkem 430 vojáků mechanizované roty podporovaných rotou zabezpečení bude pokračovat v působení v rámci mnohonárodního velitelství Střed. Současně bude v ČR připravena v pohotovosti záložní rota v počtu do 120 osob.
V rámci ochrany vzdušného prostoru pobaltských zemí budou od května do srpna 2009 tuto činnost ze základny Šiauliai v Litvě zajišťovat čtyři letouny JAS-39 Gripen a 75 osob personálu. Další jednotky mají být připraveny pro možné použití v Silách rychlé reakce NATO (NRF), do 229 osob, a pro česko-slovenské bojové uskupení EU, v počtu maximálně 1800 příslušníků AČR.
Vládou schválený upravený návrh působení sil a prostředků Armády ČR v zahraničních operacích v roce 2009 lze nalézt na internetových stránkách Ministerstva obrany.