Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 22. schůzi v prvním čtení projednala návrh zákona o Finanční správě České republiky. V případě schválení by nová právní úprava měla především modernizovat daňovou správu. Současně by mělo dojít k vytvoření Finanční správy České republiky jako jednotné centrálně řízené soustavy orgánů podřízené Ministerstvu financí v čele s ředitelstvím s celostátní působností.
Projednaný návrh zákona je vystavěn na několika základních pilířích, když předpokládá především nahrazení současného zákona novým zákonem reflektujícím aktuální legislativní standardy, včetně možných problém spojených s novelizací současné právní úpravy, vytvoření Finanční správy ČR jako jednotného systému orgánů či zachování generálního ředitelství v podobě jediné účetní jednotky pro celou integrovanou soustavu daňové správy. Dále návrh přináší také reorganizaci orgánů daňové správy na regionální a lokální úrovni v podobě transformace současných finančních ředitelství a finančních úřadů na Odvolací finanční ředitelství, jeho územní pracoviště, 14 finančních úřadů se sídly totožnými se sídly současných samosprávných krajů a jejich územních pracovišť. Současně návrh zavádí princip výkonu práva daňového subjektu nahlížet do spisu tam, kde je spis umístěn, či vytvoření Specializovaného finančního úřadu pro velké a specifické daňové subjekty.
Předkladatel si od návrh slibuje hlavně odstranění legislativních nedostatků aktuální právní úpravy při současném zachování jejích věcných pozitiv. Dále by mělo dojít k posílení možnosti daňové správy si samostatně určovat strukturu, funkční organizaci a alokaci zdrojů v celé organizaci.
Obecným cílem návrhu je pak vybudovat moderní integrovanou daňovou správu s vysokou efektivitou a produktivitou, která klade důraz na dobrovolné plnění finančních a jiných povinností vůči státu a vykazuje vysokou kvalitu služeb kompetentních a motivovaných daňových úředníků, za existence vzájemné důvěry těchto úředníků a subjektů, vůči nimž daňová správa vykonává své kompetence.
Dále by se návrhem měli poslanci zabývat ve druhém a poté třetím čtení.