Ministerstvo práce a sociálních věcí v minulých dnech informovalo o změnách v oblasti posudkových lékařů. Dle ministerstva od počátku července tohoto roku existuje pouze jedna lékařská posudková služba. Došlo tak k návratu posuzování zdravotního stavu i pro nepojistné systémy z úřadů práce do České správy sociálního zabezpečení. Cílem výše uvedeného kroku je, dle ministerstva, poskytnout lepší služby klientům. Posudkoví lékaři pod jednou organizací by tak měli být lépe zastupitelní, více si vypomáhat a mít lépe dostupné podklady.
I přes zmíněnou změnu by měl úsek lékařské posudkové služby i nadále působit jako samostatná vnitřní organizační jednotka ČSSZ. Samostatnými správními úřady z hlediska kompetencí zůstaly OSSZ.
Dle ministerstva by měli posudkoví lékaři v rámci jedné organizace zaručit lepší zastupitelnost a větší dostupnost pro klienty. Ministerstvo předpokládá, že nový systém rovněž sníží náklady na posudkovou činnost, povede ke zkrácení lhůt pro vypracování posudků o zdravotním stavu a zefektivní využívání lékařských podkladů od zdravotnických zařízení.
Na základě sjednocení lékařské posudkové služby nadále lékaři budou vyhotovovat všechny typy posudků v pojistných i nepojistných systémech a provádět kontrolu posuzování zdravotního stavu pro účely nemocenského pojištění.
Co se týče samotného rozsahu posudkové činnosti, lékaři od počátku července tedy posuzují zdravotní stav a pracovní schopnost občanů, konkrétně pak plnou invaliditu a částečnou invaliditu, dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav dítěte, zda jde o osobu zdravotně znevýhodněnou, zda si fyzická osoba může zvýšit vzhledem ke svému zdravotnímu stavu příjem vlastní prací, zda jde o fyzickou osobu těžce zdravotně postiženou, zda jde pro účely dávek státní sociální podpory o fyzickou osobu dlouhodobě těžce zdravotně postiženou, dlouhodobě zdravotně postiženou nebo o dítě dlouhodobě nemocné či stupeň závislosti fyzické osoby pro účely příspěvku na péči.